Aktuální informace obecního úřadu

25.03.2020, 16:44 | Informace obecního úřadu |

​Tisková zpráva Krajského úřadu Karlovarského kraje (pendleři)

Němečtí představitelé garantovali hejtmanovi vstřícnost vůči pendlerům
Karlovy Vary (25. 3. 2020) Krizové opatření vlády od 26. března 2020 zkomplikuje přeshraničním pracovníkům z Karlovarského kraje cestu za prací do Bavorska a Saska. Hejtman Petr Kubis se proto spojil s regionálními představiteli obou spolkových zemí a domluvil se s nimi, že pendlerům pomohou najít ubytování, a případně řešit i situaci jejich rodin.

S hejtmanem jednala regionální prezidentka Horních Frank Heidrun Piwernetz a Regina Kraushaar ze zemského ředitelství v Sasku. „Bavorsko i Sasko mají velký zájem na tom, aby pendleři dále pracovali v Německu, zejména ve zdravotnictví a v sociálních službách. Proto v co nejkratší době německá strana zformuluje nabídku ubytování a finanční kompenzaci i další možnosti, jak pendlerům a jejich rodinám pomoci. Náš kraj dostane z německé strany v nejbližších hodinách veškeré potřebné údaje a kontakty, o kterých budeme obratem informovat. Pendleři se mohou obrátit i na příslušný německý pracovní úřad, kde jim vysvětlí, za jakých podmínek lze zůstat doma a pobírat část platu,“ uvedl hejtman. Veškeré informace rovněž Karlovarský kraj postoupí Ústeckému a Libereckému kraji, odkud za prací do Německa směřují další pendleři.
 
Benefity pro přeshraniční pracovníky z ČR – SASKO:
Podle informací saské strany dostane pendler, který od 26. 3. 2020 zůstane po dobu minimálně 3 týdnů na území Svobodného státu Sasko, částku 40 EURO denně po dobu až 3 měsíců.

UPOZORNĚNÍ: PLATÍ POUZE JEN PRO PRACOVNÍKY V NEMOCNICÍCH A DALŠÍCH ZDRAVOTNICKÝCH ZAŘÍZENÍCH, PRO PRACOVNÍKY V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH A NAVAZUJÍCÍCH SLUŽBÁCH (KUCHYNĚ V DOMOVECH PRO SENIORY, PRÁDELNY V NEMOCNICÍCH APOD.)
V případě, že přeshraniční pracovník bude pobývat po tuto dobu na území Saska i s rodinnými příslušníky, pak každý z rodinných příslušníků bude pobírat 20 EURO/denně po dobu maximálně 3 měsíců.
Opatření platí od 26. 3. 2020.
Pendleři musí kontaktovat v této věci své zaměstnavatele, kteří se obrátí na místně příslušné okresní úřady podle sídla firmy.
 
Benefity pro přeshraniční pracovníky z ČR – BAVORSKO:
Podle informací bavorské strany dostane pendler, který od 26. 3. 2020 zůstane po dobu minimálně 3 týdnů na území Svobodného státu Bavorsko, částku 60 EURO denně.
UPOZORNĚNÍ: PLATÍ POUZE JEN PRO PRACOVNÍKY V NEMOCNICÍCH A DALŠÍCH ZDRAVOTNICKÝCH ZAŘÍZENÍCH, PRO PRACOVNÍKY V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH A NAVAZUJÍCÍCH SLUŽBÁCH (KUCHYNĚ V DOMOVECH PRO SENIORY, PRÁDELNY V NEMOCNICÍCH APOD.)
V případě, že přeshraniční pracovník bude pobývat po tuto dobu na území Bavorska i s rodinnými příslušníky, pak každý z rodinných příslušníků bude pobírat 30 EURO/denně po dobu maximálně 3 měsíců.
Opatření platí od 26. 3. 2020.
Pendleři musí kontaktovat v této věci své zaměstnavatele, kteří se obrátí na místně příslušné okresní úřady podle sídla firmy.
Obě strany také doporučily pendlerům, aby se obrátili na své zaměstnavatele, kteří jsou připraveni nabídnout zvýhodněné ubytování po dobu platnosti opatření české vlády ohledně přeshraničních pracovníků.
Informace ke KURZARBEITU:

Zaměstnavatelé na území SRN mohou po dohodě s pracovními úřady v mimořádných krizových situacích snížit či přerušit výrobu. V takovém případě mají nárok všichni zaměstnanci ze zemí EU, kteří zůstanou doma, pobírat mzdu ve výši 60%.
 

Informační linku a e-mail z okresu Wunsiedel určená především pro zaměstnavatele, ale i pro zaměstnance z ČR pracující v německých firmách:
Erreichbar ist die Koordinierungstelle ab sofort telefonisch unter 09232-80483 oder per Email unter rainer.raedel@landkreis-wunsiedel.de

 NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY A ODPOVĚDI – PENDLEŘI
 
 

Přidejte první komentář

Copyright © 2020 Obec Vintířov | ​Tisková zpráva Krajského úřadu Karlovarského kraje (pendleři)
beInside.cz - tvorba webů na míru | Prohlášení o přístupnosti | Informace o cookies