Nález učinili manželé Ondřej a Lenka Hiclovi, bydlící na adrese Vintířov č.p. 59. Ti dne 12. května 2020 podepsali čestné prohlášení, v němž potvrdili objev části božích muk (které uvádějí z roku 1860) na svém pozemku při zemních pracích a souhlasili s bezúplatným předáním nalezeného předmětu obci Vintířov, aby se stal jejím majetkem.
Historie tohoto kříže sahá daleko do minulosti. Na mapě indikační skici stabilního katastru z roku 1842 je kříž na tomto místě již zachycen. Louka, na které stál, byla v indikační skici označena jako "Gemeinde Weiden/Wiese" – obecní louka, která velmi pravděpodobně sloužila jako obecní veřejné prostranství pro pastvu i společenské akce. V roce 1860 byl na této obecní louce postaven mohutný kamenný sloup, jehož vlastník pozemku je na katastrální mapě z roku 1870 uvedena obec Vintířov (Wintersgrün Gemeinde). Letopočet 1860 byl vytesán přímo na soklu sloupu, ačkoliv prvorepublikový badatel dr. Anton Gnirs ve své Topografii chybně uváděl letopočet 1853.
Zajímavostí je způsob, jakým sloup zmizel z krajiny. Na mapách z padesátých let minulého století se již nenachází. Vzhledem k tomu, že části sloupu byly nalezeny úhledně složeny v zemi, je jisté, že nebyl stržen násilím, ale pravděpodobně byl šetrně sundán a úmyslně uschován. Zda to provedli původní němečtí obyvatelé před vysídlením, nebo poválečný majitel domu, zůstává záhadou.
Díky pečlivé restaurátorské práci pana Jiřího Pavlíka z Ostrova nad Ohří byla tato cenná památka zachráněna a dne 20.6.2025 byla historická boží muka obnovena a znovu vztyčena, čímž se vrátila do krajiny, kde po generace plnila svou duchovní a kulturní funkci. Znovuvztyčení božích muk je nejen připomínkou minulosti, ale i symbolem úcty k tradicím a kulturnímu dědictví předků.
ODKAZ NA AUDIO S OBRÁZKY


